YAKTIN BİZİ ÖZKALFA!

Yaktın Bizi Özkalfa!

Samsunspor için tüm şehir birlik olmuş ve “Bu aşkın kahramanı sensin!” programı düzenlenmişti. Bu organizasyonun gala gecesinde 30 bin forma satıldığı duyuruldu. Şu anda 50 bini bulmuş durumda.

Emeği geçenlere yürekten teşekkür ederim. Böyle bir sahiplenmeyi uzun zamandır görmemiştim. Umarız futbolcularda gereğini yapar diye ümit ettik hep beraber. Nihayetinde onlarında bu geceden nasıl bir camiaya geldiklerini görmeleri açısından son derece önemlİ program geride kalmış oldu.

Maçın saatine aldırış etmeden taraftar yine kendi üzerine düşeni yaptı ve statta yerini aldı. Rakip Mersin İY’dan mutlak 3 puan bekliyorduk. Nihayetinde Sivasspor karşısında bu takım hak etmediği bir mağlubiyet almıştı.

İlk dakikadan itibaren rakip alana yığmayı başardık oyunu. Onlarda kontra ataklarla kalemizde etkili olacaklardı. Tempoyu artırmaya başlığımız dakikalarda bu kadarda olmaz cinsinden hatalar zinciri yaşadık.

Bir anda kaptırılan topla buluşan Güven, ceza alanına girmeye çalışırken N’diaye arkadan müdahale yaptı. Bunu Tolga Özkalfa hataları takip etti. Öncelikle ilk kararında faulü ceza alanı dışında verdi ancak kenardan gelen uyarı ile penaltı noktasını gösterdi. Penaltı kararı doğru değildi. Bana göre kırmızı kartta yine ağırdı. Çünkü Güven’e yakın bir futbolcumuz daha vardı ve rahatlıkla pozisyona engel olabilecek durumdaydı.

Hatalar zincirini bu sefer penaltıyı kurtaran Muyters’e destek olmayan oyuncularımız devam ettirdi. Sinan’ın vuruşunu çelen Muyters’in topunu tamamlayan rakip oyuncu takımını öne geçirdi. Oyuncularımız burada ağır kalmış ve uyumamış olsalardı topu uzaklaştırmalı mümkün olacaktı.

Kısa bir bocalamadan sonra rakip alana yine oyunu yığmayı başardı futbolcularımız. Ancak Mersin İY öyle bir etten duvar kurdu ki top defansın arkasına atmak hiçte o kadar kolay değildi. Skoru koruma ve maçı en azından böyle götürme istekleri her hallerinden belliydi.

Brands’ın yerine oyuna Ercan girmesi defans güvenliği anlamında yerinde karardı. Çünkü yenilebilecek ikinci gol tüm umutları iyiden iyiye bitirecekti. İşte tüm risklerle birlikte rakip alana oyunu yığmanın meyvesini de almış olduk.

Hasan’ın enfes derinlemesine pasını Kone iyi bir vuruşla gol yapınca beraberliğide sağlamış olduk. İlk yarının sonlarında gelen bu gol ikinci yarı içinde bizlere umut oldu.

İkinci yarının da hemen başlarında bulduğumuz üst üste pozisyonlar hepimize ah vah ettirdi. Yine ilerleyen dakikalarda rakip alanda daha fazla görünen bir Samsunspor vardı. 10 kişi oynayan bir takım görüntümüz yoktu sahada.

İkinci gole yaklaşılan birçok pozisyon oldu. Buna karşılık rakibe hiç pozisyon verilmemeside ayrıca dikkat çekicidir. Hakem Tolga Özkalfa, takımımıza rahatlıkla gösterdiği kartlarda rakibe ise müsemmalı davranmaya devam etti. Oyundan çıkan Sinan’a kenarda değilde oyunda göstermeliydi ikinci sarı kartı. Birde penaltımızı es geçti Özkalfa. Kone’nin düşürülmesini göremedi.

Oyun devam ederken, Sinan’ın tahrikleriyle sahaya giren taraftarlarımız oldu. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bunu fırsat bilen Mersinli futbolcuların oyununa gelmedi Hakem. Onların sahayı terk edelim düşüncesi açıkça görülüyordu. Bedavadan 3 puana alışmışlar nede olsa. Nasıl unuturuz ki o play-off’u!

Taraftarlarımızın sahaya girmeleri ise gereksiz bir o kadarda canımızı yakacak cinstendi. Bu kadar bıçak sırtı bir yerden geçerken olabilecek cezaların 3-5 kişiden ötürü olması kesinlikle kabul edilebilir değil.

Kime ne yazılabilir ki, tüm futbolcularımız ellerinden geleni yaptı. Takımı mağlubiyetten kurtardı. Gol attı ama gollerde kaçırdı. Hani galibiyet içten bile değildi. Uzun süre eksik oynamak ve ayakta kalmak zordur. Bunu başardılar.

Durumumuz kritikliğini koruyor. Mutlak 3 puan beklediğimiz bir maçtan hakem hatasıyla beraberlikten ayrılmak durumdan kalıyoruz. Bundan dolayı kimi nasıl eleştireceğiz veya niye eleştirelim. Diğer açıdan 1 puanda aldık denilebilir. Ama durumumuzun kritikliği devam edince kayıp olan 2 puan diye bakıyorum bu maça. Artık haftaya oynanacak Boluspor maçını bekleyeceğiz!

Osman Özköylü’ye verilen cezaya daha gelemedik. Gerçekten TFF’yi anlamakta güçlük çekiyoruz. Hakemi eleştirmenin karşılığı 3 maç ceza olur mu? El insaf! Ayıptır günahtır TFF.

Hesapta olmayan işlerden hesapta olmayan puan kayıpları yaşadık. Futbolda oluyor bunlar maalesef. Herşey istediğiniz gibi gitmiyor maçta. Ufak bir top kaybının dahi ne kadar önemsenmesi gerekliliğini gördük bu maçta. Takım olacak bu takım, hemde kayıpsız haftalar yaşayacak ama önemli olan tehlikeli sınırın üstüne çıkmamızdır. Haftalar daralmıyor eriyor artık!

BU TAKIM ASLA KÜME DÜŞMEYECEK!

aydindogdu@hotmail.com

UMUTLA BAK ÖNÜNE SAMSUNSPORUM!

Tüm şehirde Samsunspor coşkusu yaşanıyor. 14 Şubat da düzenlenecek 155 Bin Forma satış programı için tüm hazırlıklar devam ediyor. Taraftar takımı yalnız bırakmamak için soğuk hava demeden kilometrelerce yol gidiyor.

Tüm şehir erkanı Samsunspor için kenetlenmiş durumda. Samsunspor’a emek verenler ve gönül verenler uzun süreden sonra ilk defa kulüp için biraraya gelmiş durumda. Elbette bu coşkuyu alınan sonuçlarla da taçlandırmak gerekiyor.

Sıralamadaki yerimize bakınca gerçekten en ufak bir puan kaybına dahi tahammülümüzün olmadığı açık şekilde görülmektedir. İşte tüm bu duyguların ve yoğunluğun atmosferinde çıkıldı maça.

Sivasspor maçı bizim için olduğu kadar rakip içinde önemliydi. Üst sıralar için oynayan bir ekip. Takımın başında Sivasspor maçı ile küme düştüğümüz Mesut Bakkal bulunuyor. Yine bizim için önemli isim olan ve halen son maçta niçin oynatılmadığını anlamadığımız Gekas yer alıyor. İkinci yarı girdi oyuna. Aynı zamanda Hakan’da yine eski oyuncumuz.

Osman Hoca ise Sivasspor’un sezona başladığı isim. Tüm bu ayrıntılarla başladı soğuk ama güneşli bir havada maç. Maç ortada başladı. Ne biz sıralamaya göre ezik oynuyoruz nede Sivasspor üst sıralardaki takım gibi baskı kurabiliyor.

Maç ortada ve sıkı bir mücadele ile oynanıyor. İlk yarıda özellikle iki takımda rakip alanda çok fazla gözükmedi. Ama iki önemli pozisyon vardı. Önce Sivasspor yaklaşıyor gole, Erkam çizgi önünden kafa ile uzaklaştırıyor topu. Son dakikalarda ise Vedat gole yaklaşıyor ve vuruşunu kaleci çeliyor. Özellikle Burhan ve Ergin gibi iki hızlı adamla defans arkamıza sarkmaya çalıştılar. Buna izin vermedik ilk yarıda.

İkinci yarıya maça hızlı başlayan ev sahibi ilk dakikalarda Burhan’ın ortasında Ergin ile golü buluyor. Sonrasında yine baskıyı kuruyor kalemizde. Ancak kırıyoruz bu baskıyı. Toparlanan takım rakip alanda daha fazla oynamaya başlıyor. Önce Brands ceza alanında kaçırıyor golü. Kornere giden topun sonrasında N’diaye ile Sivas’ın plakası olan 58.dakikada golü buluyoruz ve skoru eşitliyoruz.

Sonrasına maç kıran kırana geçiyor. Tempo yükseliyor. Sakatlıklar üst üste geliyor bizde. Önce Furkan sonra Ahmet Burak ile zorunlu değişiklik yapıyoruz. Oyun dengede giderken kale önünde pozisyonlar üretmeye başlıyoruz.

Rakip defanstan İbrahim’in çizgi önünden ters vuruşu kornere gidiyor. Kale önüne yapılan serbest vuruşu kaleci elinden çıkarıyor topa hamle yapan Göksu’ya Ali Şaşal baya baya sarılıyor faul aleyhimize veriliyor.

Yine Ahmet Burak şık bir hareketle aldığı topla ceza alanına giriyor rakip defans oyuncu topa değil Ahmet Burak’ın ayağına vuruyor ama penaltı yerine aut işareti yapılıyor. Bunlar önemli ve dikkat çeken pozisyonlardı. Kim nasıl yorumlar bilemem ama net olarak verilmeyen penaltılardı.

Yine hakem sarı kartları bize karşı çok rahat kullanırken rakibe ağırdan aldı. Eğer böyle olmasaydı Emre’ye çok önceden sarı kart göstermesi gerekiyordu. Oluyor böyle hakem hataları maalesef diyemiyoruz! Olmamalı diyoruz.

Samsunspor takım olarak dişe diş mücadele etti. Ancak bazı oyuncularımız daha fazla insiyatif almalıydı. Brands bunlardan biriydi. Vedat çok hareketli ve top ayağına çok yakışıyor. Ancak bireysel değilde takım oyununa yönelik oynamalı. Göksu’dan yine daha fazla pozisyonun içinde olmasını bekliyoruz.

Yine kanatlardan gelen iki ortayla yenilen gollere dikkat etmemiz gerekiyor. Defansımızın arkasına atılan toplara dikkat çekmekte yarar var diyoruz. Kale önünde başarılıyız topu uzaklaştırmada ama yenilen iki kanat ortası sonrası goller düşündürdü bizleri.

Orta alandan çıkışlarımız ve hucumdayken kaptırılan topalar yine eleştirelecektir. Aynı zamanda kanatları çok fazla kullanamadık. Final pasları ve vuruşlarına daha dikkat etmek gerekiyor sanırım.

Kıran kırana geçen maç sonrası mağlup ayrılmak üzücüydü elbette. Tarifi olmaz böyle maçların. Binbir umutla giden taraftarlarımız en azından bir punla teselli olacaklardı ama o da olmadı maalesef.

Bu takım çok evvel olsaydı kesinlikle başka şekilde üzülüyor olacaktık. Ancak şimdi bunların düşünülmesi değil biran evvel alt sıralardan kurtulmanın derdindeyiz. Oyun ve skor üretme anlamında biraz daha zamana ihtiyaç olduğu söylemeleri bizim için artık geçerli değil. Çünkü sezonda geri sayımdayız. Zaman daralıyor!

Umarız ve dileriz ki ilerleyen haftalarda alacağımız seri galibiyetlerle bu kabustan kurtuluruz. Bunun için umut veren futbolumuz var sahada. Düşünün üst sıralara oynaya iki takımla oynuyorsunuz ve ilkini alıyorsunuz ikincisinde ise kolay lokma olmadığınızı gösteriyorsunuz.

Mersin ve Boluspor maçlarını sahamızda oynayacağız. Yine bu maçlarda dişe diş geçecek ve skor üstünlüğü ile birlikte seri galibiyetlerinde başlangıcı olsun diyorum.

Bu takım asla küme düşmeyecek!