SAMSUNSPOR DAHA İYİ OLACAKTIR!

Bizim için önemli bir hazırlık maçı geride kaldı. Trabzonspor gibi bir takımla daha hazır değilken bile oynamak büyük cesaret işiydi. Zaten bunu da ancak İsmail Başkan yapardı.

Hatılayanınınız vardır iki sezon öncede hazırlık maçı yapmış ve 2-1 kazanmıştık. O zaman lig arasıydı ve 1. Ligdeydik.

Samsunspor markası ne olursa olsun sahaya çıktığı zaman direk kazanmaya odaklanmalıdır. Buraya gelen futbolcularda bu bilinçle gelecek ve oynayacak.

Bu kulübün yeni yönetimle birlikte hedefleri var ve bunu da geldikleri andan itibaren sürekli dile getiriyorlar. İsmail Başkan, ligin tozunu atmaya yönelik bir takım oluşturmaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Bunun içinde tüm fedakarlıkları yapıyorlar.

Yönetim ekibi kuvvetli ve işi bilenlerden oluşuyor. Kendilerine sonsuz başarılar diliyorum.

Transferlerin yeterli olup olamayacağını Trabzonspor ile oynadığımız maçta test edemeyiz. Ancak ışıltılarını veya parıltılarını görebiliriz. Bunu bir nebze gördüğümüzü söyleyebilirim.

Maçın geneli yarı alanımızda geçti. Birçok gol tehlikesi atlattık. Yediğimizi üç gole rağmen en az 3-4 pozisyonu Furkan önledi. Defansta Erhan’ın koridorunu sürekli gezmesi, deparlar atması, rakipleriyle adeta boğuşması alkışa taktirdir. Ben bir yönüyle İmdat’a benzettim. Hem fiziği hemde stiliyle.

Yine Kubilay, teknik kapasitesi yüksek ve uzaktan şutaları da etkili bir oyuncu. İlk yarınının sonlarına doğru şutunu kaleci Onur güçlükle çeldi. Cuma günü oynanan Erzincan maçında da uzaktan şutla takımın tek golünü kaydetmişti.

Bahattin ve Erhan Şentürk çok şey katabilecek kapasitede görünüyorlar. Yine ilk yarının son anlarında Bahattin o şutunu gol yapmış olsaydı klasını bir üst seviyeye taşıdığını göstermiş olacaktı. Çağrı bildiğimiz Çağrı. Alıştık gidip gelmelerine ama görev adamı o. İşini yapmaya çalışıyor. Taraftarlarımız çok eleştiriyor onu ama anlayışlı olunması gerekiyor. Nitekim de yönetim de böyle düşünmüş olacak ki takıma kabul etti.

Tek tek tüm futbolcuları değerlendirmek elbette zor. Çünkü bir çoğunu bizlerde yeni yeni ezberleyeceğiz. Oyunun tek yönünü görebildik. Yani orta alanın bize bakan tarafıyla izledik maçı. Enes mesela daha fazla hareketli olabilirdi. Birebirlerini çok göremedik mesela. Bu tür maçlarda biraz da futbolcuların bire birlerde kendisini gösterme fırsatıdır.

İkinci yarı kaleyi dahi yoklayamadık. Bunun için daha çok defansif yönümüzü tartmış olduk. Yenen gollerin ikincisi hariç şans rakipten yanaydı. İlki Dilaverin ayağına çarptı, diğerinde de Nuri önüne gelen topu Muhammet Beşir’e kaptırdı. Ama uyanık olacaksın, rakibinin kontrol edeceksin bu durumlarda.

Oyunu ileriye taşıyabilen kanat oyuncu eksiğimiz var. Kanatları yeterince kullanamadık. Elbette rakibin hakkını da veriyoruz ama en azından denenmesi gerekirdi. Futbolcularımız bunu yapmalı ki seviyelerini üste çıkartsınlar. Bunu böyle maçlarda gösterecekler.

Herşeye rağmen şimdilik “daha vakit var, takım hazır değil!!” mazeretlerini kabul ediyoruz ama lig başlamasından itibaren bunları duymak bizde hayal kırıklığıyla birlikte hataların örtülmesi anlamını da taşıyacaktır.

Bunları geçen sezon başında da yazdım. Maalesef korktuğumuz başımıza geldi. Ancak İsmail Başkan’ın buna izin vermeyeceğini uzun yıllar öncesinden bilenlerdenim.