ŞAMPİYONDAN GÜZEL BAŞLANGIÇ!


Yılport Samsunspor kupa törenini nihayet yaptı. Gecikmeli de olsa kupa seromonisi Başkan Yüksel Yılıdırım’ın maç öncesi kupayı TFF’den almasıyla birlikte maç öncesinde kupayı da kaldırmış olduk. 

Yenilerden Vukan Savicevic ve Yameogo’nun dışındakiler kadroda yer almadı. Trabzonspor da önemli kayıpları olmasına rağmen kadro olarak yine de gelecek sezona damga vuracak kadrosu vardı sahada. 

Takımımız biraz durgun başladı. Haliyle bunu normal karşılıyoruz. Çünkü Mart ortalarından bu tarafa geçen sürede hazırlık maçı dahi yapamamıştık. Biz de merak ediyorduk sahada ki performansımızı.

Trabzonspor ise oyunu yarı sahamızda geçirdi ilk dakikaları. Sörloth ile de gole yaklaşan taraf oldu. Kale dibinden gelen pası auta gönderdi.

Biraz olsun toparlanmaya başlayınca rakip alana da geçemeye başladık. Bu anlarda Vuka ile penaltı noktasından mutlak golden olduk diyebiliriz. Yine ayakta duran takımımız özellikle ara pasları ve derinlemesine paslarıyla dikkat çekmeye başlatı. Ataleti üzerinden atınca daha korkusuz oynamaya başladık. 

Bunda daha çok takımın birarada oynama alışkanlığının da etkisi vardı kuşkusuz. Takımın geçen yıldan bu lig için oluşturuluyor ifadesinin sahada yansımalarını gördük. Ne denli isabet hareket edildiği de ortadaydı. 

Kiralıktan dönen Erhan Kartal, önceki dönemine göre daha istekli ve isabetli ortalarıyla dikkat çekenlerden oldu. Yine Ahmethan maç boyunca çok istekli çok daha eforlu oynadı. Şutları vardı, önce Uğurcan sonra da Erce uzaklaştırdı. Yine Oğuz da yine uzaktan şutunu Uğurcan etkili şekilde uzaklaştırdı. 

İkinci yarıya 1 oyuncu dışında komple değiştirdi. Kazandıkları serbest atış sonrası kafa vuruşuyla Nurulllah’ın uzağına düşen top ağlarımızla buluştu. Golden sonra oyunun içinde kalan takımımız Ahmethan’ın Burak’a pası zor da olsa vermeyi başardı. Burak’ın da akıl dolu pasına Enes’in düzgün vuruşuyla beraberliği sağladık. 

İki takım da bu dakikalardan sonra daha çok mücadele koydular ortaya. Zaman zaman pozisyonlara girdik. Rakibe de sadece bir pozisyon verdik. Abdülkadir Ömür’ün çaprazdan vuruşuna Furkan müsade etmedi.

Kubilay oyuna girdiği ikinci yarıda yaptığı katkıyla ‘ben buradayım’ dedi adeta. Hem ara paslarıyla hem de yine yerinde şut denemesiyle bizlere farklı bir Kubilay izeleteceğe benziyor. 

Genç oyuncuları kenarda görünce hepimiz merakla ne yapacaklarını bekledik. Oyuna adeta damga vurdular.  Kubilay’ın enfes pasına çok iyi koşu yapan Ceyhun, rakibinin müdahelesiyle yerde kaldı ve penaltıyı takımımıza kazandırdı.

Penaltıyı gole çeviren Kubilay takımımında galibiyetini getirmiş oldu. Yine Ceyhun son dakika da gelen ortaya iyi vurdu ama çizgiden defans uzaklaştırdı. Böylelikle kendilerine verilen fırsatı iyi değerlendirmiş oldular. Bilhassa da Ceyhun gelecek için umut verdi.

Takımımız ağırlıklı olarak hazırım görüntüsü vermiş olsada bu tür hazırlık maçları daha çok eksiklikleri de görmek için iyi olur. Ancak bu haliyle bile biz bir eksik göremedik. Ama lig uzun maraton. Yameogo, ilerisi için ümit verdi. Vuka ise takıma tam olarak adapte olmak için biraz daha süresi var. Ancak iyi bir ayağı var. 

Yine Erhan Kartal yukarıda da belirttiğim gibi iyilerin arasındaydı. Yalçın ve Ferhat o tecrübelerini sahaya çok iyi yansıttılar. Yine Gökhan Alsan istekli ve mücadeleciliğini sahada gösterdi. Ercan da bizlere hazır görüntüsü verenlerden oldu. Takım olarak genel olarak iyiydik. 

Yenilerin de gelmesiyle Samsunsporumuz gerçekten çok daha iyi olacaktır. Nitekim maç öncesinde Başkan Yüksel Yıldırım da bunun müjdesini verdi. Özellikle forvet hattına şampiyonlar liginde oynayan bir isimle anlaştıklarını ifade etti.

Ertuğrul Hocamızın takımı ne denli zinde hazırladığını ve işini ne denli sağlama almak için uğraştığını gördük. Bu denli maç eksiğine rağmen doğrusu iyi bir geri dönüşe imza atmış oldu. 

Bizler süper lig yolunda skordan ziyade ortayana konulan mücadele ve oyun anlamında epey umutlandık. Bu beklentilerin boşa çıkmamasını dileriz. Gelecek Samsunsporumuzun olsun diyoruz.

Bizlerde haliyle uzun süre maç analizi yapmayınca biraz olsun körelmiş olabiliriz. Netice de uzun bir ara vermek kimsenin aklına gelmemişti. Bundan sonra da elimizden geleni yerine getirmeye çalışacağız. Doğru bildiğim ölçüde yazmaya devam edeceğim.