DERSLİK MAÇ!

Bakspor kulubü Bugsaşspor’un yeni adı. Yıllardır bu ligde mücadele ediyorlar. Adeta ligin tozunu yutmuş bir kulüp.

Kağıt üzerinde favori çıktığımız ve fark beklediğimiz bir maçtı. En azından taraftarın böyle bir beklentisi vardı.

Dikkat edilmesi gerekli bir takım hüviyetinde olduğunu daha ilk dakikalardan göstermiş oldu.

Taraftar kendisine ayrılan yeri doldurduğu gibi coşkulu tezahüratlarla takımına destek oldu.

Bakspor teknik adamı pas hatlarımızı kapatarak ve uzun toplarla pozisyon arayacağı futbolcularına adeta ezberletmiş. Bunun için oyun kurmakta ve rakip alanda baskı kurmakta zorlandık.

Bahattin ile ilk dakikalarda yakaladığımız pozisyonumuz vardı. Kubilay’ın derilemesine pasında Bahattin topu kontrol etmiş olsa da kaleci ve defansın zamanında hamlesiyle öne geçme fırsatını tepmiş olduk.

Kaleciyle başlayan ataklarında rakibe rahat pas yapma imkanı verince yaptıkları uzun topla kalemizde golü buldular. Gerek defansımızın gerekse Nurullah’ın zamanlama hataları vardı.

Çok geçmeden artırdığımız tempoyla rakip alanda çoğaldık ve kazınılan korner sonrası kafalarda gezen top sonrası Gökhan Alsan’ın golüyle beraberliği yakalamış olduk.

Tempomuz düşük başladık ve öyle devam ettik. Geçen hafta çift forvete dikkat çekmiştim. Bu hafta Hoca Ahmethan ve Bahattin ile başladı oyuna. İlk dakikalarda Ahmethan etkiliydi ve uzaktan şutunu da kaleci kornere çelmeyi başardı.

Yine akabinde onlarda cevap verdi ve Nurullah’ın topu kornere çelmesiyle gole izin vermedik. Uzun toplara devam eden rakip yine pozisyon üretmeyi başardılar. Ancak biz hazırlık maçlarında ki hataları gördük sahada.

Geçen iki haftada ki o istekli ve baskılı oyun anlayışının dışında daha rahat ve kontrollü oyunu seçtik. Hani rakibe sürekli basan topu kapan, tempoyu ayarlayan takım hüviyetinde değildik. Oysa rakibin üzerine daha fazla gitmiş olsak gollerin sayısı da artacaktı.

Buna karşılık rakibimiz öyle sinik ve korkak futboldan ziyade oynaması gerektiği gibi oynadı. Hatta zaman zaman yarı sahamızdan yaptıkları presle çıkmakta zorlandık. Buna rağmen son dakikalarda attığımız gol ile devreyi önde bitirdik.

Yalçın ile başlayan atakta Gökhan Meral akıl dolu kafa pasıyla Guido’yu topla buluşturdu. Onun ortasıyla topu iyi kontrol eden Bahattin topu ağlara göndermeyi başardı.

İkinci yarıya da iyi başlayan taraftık. Daha önde başladık, rakip alanda gol arayan taraftık. Kubilay’ın şutunu kaleci kornere çeldi.

Yine rakip defans Bahattin’den önce topu kontrol etmemiş olsaydı mutlak pozisyon olurdu. Önde olmanın rahatlığı vardı takımda. Bu rahatlık bize pahalıya maloldu.

Ahmethan’ın, dikine oynamak yerine orta alana attığı pasta dengesini kaybeden Yalçın’ın kaptırdığı top sonrası topa elle çıkmak yerine ayaktan yana tercihini kullanan Nurullah penaltıya sebebiyet verdi. Penaltıdan rakipte skoru eşitlemiş oldu. Kısacası hatalar zincirine kurban gittik.

İlginçtir ki daha fazla reaksiyon beklediğimiz takımımız aksine bocalamalar yaşadı. Rakip alanda çoğalmak yerine çok fazla pozisyon bulamadan maçı tamamladık. Maçın başında biraz hareketli olan Ahmethan, uzun süre sahada göremedik. Maçın sonlarına doğru oyundan çıkışa kadar çabalasa da etkili değildi.

Kubilay’ın da oyundan düşmesiyle pozisyon üretemeden maçı tamamladık. Buna karşılık rakibin etkili şutlarını Nurullah kornere çevirerek cevap verdi.

İlk yenilen goller sonrası ilk beraberliğimizi de alarak seriyi devam ettiremedik. Elbette futbolun cilvesi. Her zaman sürprizlere açık bir oyun. Bunun bilincindeyiz. Lakin İrfan Hoca oyuncu değişikliklerini biraz geç yaptı diye düşünüyorum.

Diğer taraftan yaşanılan son bölümde ki oyundan düşmenin de dikkate alınacağı kanaatindeyim. Bu hafta bir de Nurullah yerini Ahmet’e bırakabilir. Çünkü görüldü ki rakip alanda baskı yapan ve rakibin biraz daha fazla bulduğu pozisyonlarda hataya yakın. İyi kaleci, iyi de toplar çıkarttı ama bu ligden çıkmamız şart.

Futbolcularımız daha dikkatli olmalılar. Bu işin şakası yok. İrfan Hoca mutlaka takıma dokunuş yapacaktır. Diğer taraftan henüz iki golden fazla atamayışımız da irdelenecektir. Belki ilk haftalar da belki konuşulmuyor ama bu maç her yönüyle derslik dolu maçtı. Tıptı Hocamızın dediği gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir