SAMSUNSPOR TARAFTARIYLA BAMBAŞKA!

Rakip Y.Malatyaspor ligin zirvesinde ve puan kaybı olmaksızın yoluna devam etmek için geldi Samsun’a. Samsunspor ise takımı yenilemiş olmasına rağmen geride kalan iki maçta henüz hazır görüntü vermemişti.

Her ne kadar iyi futbol oynasa da Adanademirspor maçında mağlup olunca tüm taraftarları ve camiayı üzmüştü. Yinede herkes ileriye umutla bakıyordu. Ama futbol bu ve şakası olmayan bir iş olunca haliyle stresli bir durum oluşuyor herkeste.

Hafta içinde taraftarlarımızın sosyal medyadaki çabasıyla Samsunspor’a destek çağrısı etkisini gösterdi ve azımsanmayacak taraftarıyla maça çıkıldı. Maçtan önce rakiplerin kazanması da bu maçın bizim adımıza bir şekilde varoluş maçına dönmesine neden oldu.

Önceki yazımın sonunda şöyle yazmıştım “Bu maçı alacağız başka yolu yok!” Aynen böyleydi. Durum haftalar daraldıkça aleyhimize işlediği için geride kalanı bir kenara bakıp önümüze umutla bakabilmek adına bu maçı kazanmaktan başka çaremiz yoktu.

İlk dakikalardan itibaren yine hep belirttiğim topa basan, maçı istediğini rakibine hissettiren ve bunu yaparkende skor üreten bir takım görüntüsünün emareleri vardı. Oyun uzun süre kilitlenir gibi oldu.

Eğer siz rakibinizin üzerine bir şekilde baskı kurup oyununuzu kabul ettirirseniz mutlaka hata yapacaktır. Futbolcularımız bu kritik durumun bilincinde çıktılar sahaya. İlk dakikalarda Vedat’ın ortasına Brands kafa vuruşunda top kalecide kaldı.

Oyunu forse etmeye çalışan ve rakip üzerinde baskı kurmaya çalışan bir Samsunspor vardı sahada. Kone günün bence en çok çaba gösteren futbolcuların başında geliyordu. İlk düşürelen oydu ama hakem penaltıyı es geçti.

Rakip alanda yine baskı kurup rakibinde oyununu bozmaya çalışan takımımız bunun ilk meyvesini Hasan’ın yerde kalmasıyla aldı. Penaltıyı Brands gole çevirince öne geçtik. Benim gibi herkesin merakı öne geçtikten sonra takımın tepkisi ve oyun anlaşıydı kuşkusuz.

Golden sonraki ilk dakikaları başarıl bir şekilde atlatınca, takımın üzerinde ki baskıda kalkmış oldu. İkinci yarıya daha rahat başladık. Oyunu daha fazla rakip alana yığmaya başladık. Rakipte risk alınca pozisyon sayımızda artmış oldu.

Önce Kone sonra Göksu ile pozisyonlar bulduk. Sonrasında yine Kone aldığı derinlemesine pasla ceza alanına girip yaptığı asistle Brands’ın golüyle fark ikiye çıkmış oldu. İkinci yarının hemen başında gelen bu golle takımımız da bizlerde rahatladık.

O özlediğimiz taraftar şovlarıda, futbolcularımıza moral katmış oldu.

Y.Malatyaspor üzerimize gelmeye çalışsada defansımız oldukça dikkatliydi. Özellikle Ahmet Burak yaptığı çıkışlarla hem ataklara ve hem de rakibin yaptığı ataklara müsade etmedi.

Oyun konsantrasyonu ve dakikalar ilerledikçe oyundan düşmeler yaşadık. Bunun neticesinde rakip Ahmet Aras ile net pozisyon buldu. Onun vuruşu az farkla auta çıkınca rahat nefes aldık. Aldıkları riskle biraz daha öne çıkınca farkı 3’e çıkarmak içten bile değildi. Ama Kone birkaç denemeden sonra bunu başardı ve maçın skorunu tayin eden golü atarak başarılı oyununu taçlandırmış oldu.

Bu galibiyet başlangıç olsun diyoruz. Çünkü daha yol almamız gereken epey mesafe var. Seri galibiyetler gerekiyor bu sıkıntılı durumdan kurtulmak için. Verilecek aradan sonra yine üst sıraların bir başka ekibi Sivasspor ile deplasmanda oynayacağız.

O maçta elbette kolay olmayacak. Onlarda Mersin İY.’na kaybettiler ve bunu telafi etmek için sahaya çıkacaklar. Eğer Sivasspor maçında da bu maçta olduğu gibi skor üretebilirsek kazanmamız için bir neden yok. Yeter ki takım ne yaptığını bilsin!

Osman Hoca, büyük bir sevinç yaşadı haklı olarak. Hak etti. Sabır etti çünkü. Kolay değil böyle bir kaosu yönetmek. Kaldı ki onun açısındanda bir maç kazanmakla iş bitmiyor. Yine maçta yerinde duramadı. Her anında sahada oynuyormuş gibiydi.

Yönetim açısından da önemli bir kazanımdı bu maç. Yapılan transferlerin tartışılmaya başlanabileceği bir eşiği geçmiş oldular. Başkan Erkurt Tutu’nun nasıl bir risk aldığını çoğumuz farkında değiliz ama gerçek bu. Maalesef bu galibiyet tek başına yetmiyor ama birçok anlamı da beraberinde taşıyor.

Kalan haftalara daha umutla bakmak ve ligde kalmak anlamında önemli bir takımdan önemli bir galibiyet alınmıştır. İnşallah devamı gelir ve artık geriye bakmamıza gerek kalmayan günleri yaşarız.

Bu takım taraftarıyla varoldu ve onunla ayakta kaldı! Bu taraftar daha büyük başarıları hak ediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir