RAKİP DERSİNE ÇALIŞMIŞ!

Bandırmaspor maçı beklediğim gibiydi. Yani topu düşünen ve gol yollarında ki etkili adamlarıyla topu buluşturup gol aramayı planlayan bir takım görüntüsündeydi rakip takım.

Pote ve De Valle’ye, Landen’i de ekleyebiliriz. Bu üç oyuncu hem gol yollarında hem de yarı alanımızda yaptıkları etkili koşu ve baskılarla skorun ortaya çıkmasında büyük rol oynadılar.

Maç aşırı yüksek olmasa da diğer maçlarımıza oranla tempolu başladık. Rakip alanda daha fazla göründüğümüz anlar oldu. Kale önünden Plumain ile ilk pozisyonu bulduk.  

Bandırmaspor da Nurullah’ın hatasıyla buldukları pozisyon ile gole yaklaştılar. Rakip bir nevi bize tuzak kurmuştu. Dersine iyi çalışmış da diyebiliriz. Basit bir anlatımla yarı alanlarından hızlı çakacaklardı veya yaptıkları presle topu kapıp hızlı adamlarıyla pozisyon üreteceklerdi. Bu da gayet doğaldı. Çünkü potansiyeli güçlü olan taraftık. Bir anlık dalgınlıkları kalelerinde gol görmelerine sebebiyet verebilirdi.

Rakip alanda gol ararken kaptırdığımz topla derinlemesine Pote’ye pasları sonrasında öne geçti Bandırmaspor. Boli burada Pote’nin gerisinde kaldı. Nedeni de lif atması olarak yansıdı bizlere. Dileriz durumu ciddi değildir. 

İlk yarı bu golün şaşkınlığıyla bitti. Golde ofsayt var mıydı? Tam olarak göremedik. Çünkü o geniş açı ekranlara yansımadı. Ertuğrul Hoca’nın elinin kalktığını gördük itirazları sonrası da hakem kırmızı kart gösterdi. Oldukça da ağır bir karar olduğunu belirtmemiz gerekir.

İkinci yarıya daha istekli ve mücadeleciydik. Oğuz, Muhsin’in yerine girdi oyuna. Orta alanda daha agrasif olabilirir diye düşünmüştük. Savicevic ile biraz narin görünen futbolumuz için daha mücadeleyi sevenlerin eklenmesi iyi olacaktı. 

Hani zorlaya zorlaya derler ya öyle bir gol bulduk. Ahmethan Köse, ilk golünü attı ligde. Kenardan organize gelişen atak vardı. Plumain ile başlayan atak da Kerem Plumain Savicevic pası sonrasında Ahmethan’ın sert şutuyla gol geldi.

Akabinde ataklarımızı sıklaştırdık. Bunun karşılığında da serbest atış sonrası Oğuz’un sert şutu Veli’ye de çarparak top ağlarla buluştu ve maçta öne geçmeyi başardık. 

Bu takım daha gol yemez diye düşünmüştük doğrusu. Her ne kadar rakibin atakları da  olsa buna engel olabilirdik. Nitekim orta alanda Savicevic topu kaptırdığında gelişen atakları oldu, De Vale de topu çok iyi noktaya gönderince Nurullah da çarasiz kaldı. Herhalde benim gibi maçı izleyen herkes vurdurmaaa diye bağırmmıştır. Ama nafile işte olan oldu! Savicevic’e yapılan faulü de görmedi hakem.

Maçın sonları da önce Tomane sonra da Pote ile iki takım da gole yaklaştı. Bu heyecan dolu maç karşılıklı gollerle sonuçlandı. 

Bize bakan yönüyle Boli’yi kaybettik. Bir de 2 puan! 

Zaten Burak’ı aradık mı olsaydı ne olurdu? Bunun için şu söylenebilirdi en azından topun akışını daha farklı kullanabilirdik. Bazen teknikle birlikte futbol aklı da gerekiyor. Yani topu nasıl kullanacağında bu tür maçlarda öne çıkmalı. İşte Burak’ı öne çıkaran en önemli fark da bu yönü.

Rakibin basit futbol mantığıyla oynadığı gerçeğini yazmak gerekir. Yani hızlı adamlarıyla pusuya yattı ve sonuç aldı. Kontradan bulduğu toplarla goller buldular. Buna karşılık bizim oyuna daha başlangıçta bu mücadeleye karşılık daha da mücadeleci görünmemiz biraz daha yırtıcı olmamız beklenen taraftı. Yine de deplasman da alınan puan iyidir diyoruz. Çünkü rakip de istekli ve mücadeleci bir futbol oynadı. Öne geçtiğimiz anlarda daha çok topa sahip olabiyseydik sahadan galip ayrılmak içten bile değildi. Bunların dışında Plumain’i etkisiz gördüm ilk golün haricinde yoktu sahada. Ahmethan’ı ise mücadelesini golle süslemesini bildi. 

Tomane’yi pozisyona sokmakta zorlandık. Son anlarda ki gibi bir kaç kez topla buluşturmamız gerekirdi. Rakip zaten çokta öne çekmedi defansını, onu da belirtmek gekiyor sanırım. Yine de buna çözümler üretmeliyiz eğer bu takım şapiyonluk istiyorsa. Futbolcularımız için yazıyorum bunu. Çünkü nasıl olsa gol atarız maçı alırız yok olmaz. Salt bu anlayış yetmiyor. O mücadele daha fazla da yansımalı sahaya.

İkinci yarıda ki mücadele için diyeceğimiz yok ancak rakip oyuncuların da çalışılması  gerekiyor. Bunlara önlem de alınmalı diyoruz. 

Üst üste evimizde oynayacağız. Önce Akhisarspor sonra da İstanbulspor ile. Bu maçların 3 puanla kapatılması elzem. Bunu yapacak güçteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir