FİNAL HAVASINDA MAÇ!

Giresunspor, hafta içinde Süper Lig ekiplerinden Alanyaspor’u elemenin havasıyla geldi Samsun’a. Ligde iddalı takımlardan. Güçlü bir kadrosu var. Bunun içinde otoriteler rakip takımı daha avantajlı görüyorlardı. Kaldı ki deplasmanda mağlubiyeti de bulunmuyordu. Ta ki Samsun’a gelinceye kadar.

Samsunspor da yönetim, kongre ile meşgul iken diğer taraftan da takımın havasını iyi tutmanın uğraşında. Bu bakımdan bir grup taraftarın futbolculara moral vermek için tesislere gitmeleri de olumlu bir adımdı. Rakip taraftarın kendilerine ayrılan yeri doldurmuş olmaları da sürpriz değildi.

Maça Giresunspor daha önde basarak başladı. Engin Hoca, gol yemeden gol atmanın peşindeydi. Rakipten kazanılacak toplarla pozisyon üretmeyi amaçalamıştı. İlk defa Muhammet Beşir 11’de başladı. Yine Göksu ve Samaras ile hücum hattını güçlü tutup galibiyet amaçlamıştı.

İlk tehlikeyi rakip takım buldu. Daha ilk dakikalarda penaltı noktasında rakip futbolcu topu havaya dikince rakip takım mutlak bir golden oldu. Yine çaprazdan bir şutu Sifakis güçlükle kornere çeldi. Giresunspor oyunun tam hakimiydi.

Kullanılan serbest atış sonrasında Aykut ile golü bulan taraf Giresunspor oldu. Ölü toptan kalemizde golü görmüş olduk. Bu pozisyonda Aykut’un boşta kalmaması ve onun engellenmesi gerekliydi.

Bizim takım şimdiye kadar oynadığı maçlarda geriden gelip maçı döndürememişti. Bir anlamda böyle durumlarda oyundan kopuyordu. Mantalite anlamında da bir türlü kendisini toparlayamıyordu. Bunun için çok geçmeden golü bulmamız önemliydi.

Göksu ile başlayan atakta Halil İbrahim, ceza alanında rakip defansı geçip ortasında Muhammet Beşir’in vuruşuyla golü bulup skoru eşitledik. Beraberliği sağlayınca en azından oyunuda dengelemiş olduk. Samaras son dakikalarda çaprazdan sert vuruşu da kalecide kaldı.

Samaras’a ayrı bir sayfa açmak gerekiyor. Gerçekten çok önemli bir maç çıkardı. Önemli katkıları oldu. Top kazanmada, topu ileri taşımada ve takım arkadaşlarıyla da uyum açısından da farklı bir maçı geride bırakmış oldu. Ayrıca Engin Hoca, ona verdiği görevle oyunu kurma anlamında da takımı yönlendirdi.

İkinci yarıya müthiş bir başlangıç yaptık. Adeta gol ile başlamış olduk. Ömer Kandemir maç boyunca çok çalıştı çok uğraştı ve önemli bir asiste de imza attı. Yaptığı orta ile Göksu’nun, Aykut’un yanında topa kafa vuruşunda golü bulduk.

Bu gol ile öne geçip skoru korumak adına müthiş bir mücadele verdik. Adeta yarı sahamıza hapis olduk. Bunun bizim adımıza çok önemli bir maç olunca maçta final havasında geçti.

Düşünün maç kazanılsa belki bundan sonraki gidişata göre belkide çok farklı bir havası olacak takımın. Kaybedilse sezon bütünüyle ızdırap olmaya devam edecek. Öyle ki dakikalar ilerlemedi bir türlü. Atakların biri diğerini getirdi rakibin. Orta alanda ayağında top tutup rakip alana taşıyamamanın sıkıntısını bütünüyle yaşadık. Mehmet Akyüz’ün kale dibinden şutunu gol olur diye gözlerimizi kapattık. Direkten auta çıkınca kim sevinmedi ki? Bunun için bu maç çok farklı bir anlamı vardı ve final gibi bir maçı geride bıraktık.

Elbette bu galibiyet tek başına yetmiyor ama çok önemli bir 3 puan olarak hanemize yazdırmayı başardık. Bunun anlamını kazandırmak yine futbolcularımızın çabası ve ortaya koyacakları mücadeleye bağlı. Haftaya Ümraniye ile bir başka çok değerli bir maça çıkacağız. Oradan alıncak puana da göre girilecek arada belli takviyeler gerekiyor.

Başkan ve yönetimin vereceği karara göre de takımda dengeler değişecektir. Bu galibiyet bence Başkan’a, duydukları güveninde göstergesiydi. Biraz da bu açıdan değerlendirmek gerekli diye düşünüyorum. Artık kendi kararları ne olacak zamanla göreceğiz. Benim fikrimde değişen yok. Yani devam edecelerdir.

Samsunspor etrafında herkesin birleşmesi gerekiyor ve son günlerde ki eleştirilerin de çokta alt yapısının olmadığı görüşündeyim. Ama herkese saygım var. Çünkü Samsunspor, herkes için çokça kıymetlidir.

aydindogdu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir