SAMSUNSPOR YENİDEN ŞAHLANIR MI?

Uzun süredir can sıkıntısından yazmak dahi gelmedi içimden. Bir yandan “Yeni Samsunspor” safsataları, diğer yandan Samsunspor’un geleceği hakkında ki karamsarlıklar. Bunun içinde son yazım olan maç analizimin başlığını SAMSUNSUPOR’LULUĞUMUZ ASLA ÖLMEYECEK diyerek atmıştım.

Çıkış yolu ama nasıl olacak? İshak Taşçı’nın girişimleriyle şu günlerde yapılan çalıştayı da önemsiyorum. Çünkü bu da bir çıkış yolu olarak iyi niyetli bir girişim. Yeterli olur mu onu zaman gösterecek ama yine de alkışı hak ediyor.

Sayın Valimiz Osman Kaymak, yine çabalarıyla takımın en azından dağılmasını engellemiştir. Samimi açıklamalarını hep beraber takip ettik. En dikkat çekeni de “ayak oyunları” vurgusuydu. Kayyım heyeti belki iyi niyetle hareket etti ama acemelikleri olduğu aşikardı.

En baştan beri kulübün bir başkanı olması gerekliliğini savunanlardanım. Bunu ilk andan itibaren yazdım. En kötüsü şimdikinden daha iyidir dahi yazdım. Bunu bir şeye binaen yazdım. Çünkü ne kadar iyi niyetli olursanız olun başkaları bunu “sahipsizlik” olarak okuyor. Nitekim öyle de oldu.

Asıl üzüntüm uzun yıllardır Samsunspor için yazılar yazıp, yorumlar yapanların çok rahat bir şekilde takımın sahip çıkılmayacağını yazmaları oldu. Taraftar bunu asla unutmaz. En azından diyebilirledi ki “Şehrin önde gelenleri bu kulübe sahip çıkmalı!”

Ne yazık ki tüm bunlara karşı çıkan sosyal medyada bir avuç taraftar oldu. Yakından takip ediyorum yazılanları. İnanın yürekten yazanlar olduğu gibi, ümitsizlikle kulübe sahip çıkılamayacağını da yazanlar da az değildi.

İlk kongrede gününde yeterli çoğunluk sağlanamadı ve üç adaydan bahsedildi. Bu biraz olsun heyecanlandırdı bizleri.

Birkaç gündür İsmail Uyanık söylemleri dolaşınca “acaba!” dedik. Sonra işin gerçek olduğunu görünce inanın çocuklar gibi sevindik. Koskoca kulübe bir sahip çıkan olmayacak mı diye kara kara düşünürken yeni projelerle kongrede aday olacağını duyduk.

Dilerim son anda bu durum değişmez. Çünkü işin diğer tarafı da üyelere bakıyor. İnanıyorum ki İsmail Uyanık, aday olduğunu salonda da gösterirse onun karşısında aday çıkmayacaktır. Üyeler de kolay olarak seçimini yapacaktır. Aksi olursa da tercihin değişmeyeceği kanaatindeyim.

Başlıkta ki soruya cevap ise tamda buradan sonra geliyor. Mutlaka şahlanır. İşi bilen ve uzun yıllardır beklenen bir filmin mutlu sonla bitişi ancak böyle olabilirdi.

Diğer taraftan taraftarlarımızın da bu gelişme karşısında ne kadar mutlu olduğunu belirtmek ile beraber, her şeyin hayal edildiği gibi gitmesi gerekliliğini söylemekle birlikte aksi olduğunda da sabırla desteğe devam etmeleri gerektiğini de belirtmek isterim.

SAMSUN DA DAHA ÇOK TAKIM ÜST LİGLERDE YER ALMALI!

Yeni Samsunspor diyenler içinde umarım bir daha bunu telaffuz dahi etmezler diye başlayayım. Çünkü birkaç yıl evvel haberexen.com da yayınlanan yazılarımdan bir taneside bunu üzerineydi.

Bir nevi araştırma yazısıydı. Bir çok ilin profesyonel liglerde ki takımlarını karşılaştırmıştım. Ne yazık ki Samsun’un tüm liglerde tek bir takımı vardı o da Samsunspor.

Daha üst liglerdeki takım sayını artıramamış ve bu konuda yıllardır bir gelişme gösterememiş bir il olarak mevcut takıma sahip çıkamamışken nasıl olacakta sıfırdan takım kurarak yıllar sonra Süper Ligde yer alacaktık. Kaldı ki bu taraftar o zamana kadar buna nasıl sabredecekti.

İşin şaka gibi olmasının yanında, birde maalesef üzülerek ifade etmek gerekirse, Bal liginden öteye takımlarımız geçememiş. İyi de bu kadar yetenekli futbolcularımız neden daha fazla hünerlerini göstermiyorlar. Çünkü her ligin kendine özgü şartları var. Yani zorlukları da düştükçe bir o kadar artıyor.

Her zaman dileğim Süper Lig, 1. Lig, 2. Ligler ve 3. Liglerde daha fazla Samsun takımı olsun. İnanın o zaman Samsunpor’u destekler gibi onları da desteklerim. Ama bu şehrin bir Samsunspor’u Süper Ligde olmamış olursa diğerlerinin de bir anlamı olur mu? Bununda cevabını sizler verin.

Samsunspor her yerde bir marka, bir değer ve önemli bir olgudur. İşte bunun için hangi dünya görüşünde olursak olalım Samsunspor etrafında buluşmaktır önemli olan.

Altının kıymeti toprağa düşmekle yok olmaz. Sarraf onu bulur ve temizler ise yine kıymetiyle vitrininde satışa koyar. İşte Samsunspor da böyledir.

Kıymetini bilenler için her daim SAMSUNSPOR diyorum!